Uputstvo prije prvog tretmana

Važno je da pročitate prije Vašeg prvog bioregulatornog tretmana



Bioregulacija je procesualna psihosomatska terapija, koja primarno ima za cilj da osvjesti relacije između Vaših tjelesnih funkcija i Vašeg psihološkog odnosa prema realnosti. Novi uvidi i samospoznaje koji proizilaze iz boljeg sagledavanja vlastitih psiho-somatskih korelacija otvaraju i novu mogućnost da suspendujete svoje defanzivne mehanisme ega, te time i reaktivirate inhibirane samoregulatorne mehanizme. Zato je neophodno da pratite terapijski proces tako što ćete dozvoljavati nadolazećim promjenama da se dešavaju. Obzirom da je za prevazilaženje bolesti potrebno korigovati i sinhronizirati odnose između duha i tjela – praćenje terapijskog procesa podrazumjeva i suštinsko prepuštanje svojoj inherentnoj prirodi. Ona se manifestuje i prepoznaje kao spontano stanje oslobađanja, lakoće i balansa.


Prije bioregulatornog tretmana

Bioregulacija se ne preporučuje neposredno nakon obroka, zbog često neophodne dubinske palpacije i masaže abdomena. Bioregulatorna forma mora biti u potpunosti kompletirana i potpisana prije prvog tretmana. Prije svakog tretmana isključite mobilni telefon i odstranite sat, nakit, naočale i šnale za kosu.


Tokom Bioregulatornog Tretmana

Diskusija: Dr Tatyana Bosh će prvo detaljno diskutovati sa Vama o Vašem zdravstvenom stanju. Istražiće Vašu medicinsku istoriju i načiniti standardni medicinski pregled, po prirodi potrebe pacijenta. Bioregulatorni pregled podrazumjeva i detaljnu istoriju Vašeg psihološkog razvoja, uobičajene emotivne samoupotrebe, način Vaše ishrane i životnog stila. Potom će uraditi evaluaciju Vaših strukturalnih i posturalnih restrikcija, kako bi detektovala mišićnu tenziju, imobilnosti zglobova, konektivne limitacije, stazu fluida (krvi, limfe, cerebrospinalnog likvora), bioenergetske blokove, kao i nivo toksiciteta i nutritivnih deficijencija.

Cilj prvog bioregulatornog tretmana je definisanje Vašeg ‘Bioskana’ odnosno detektovanih konstitucionalnih i stečenih slabosti i deficita, kao i faktora zdravstvenog rizika – koje potom treba bioregulisati. Poznavanje psiho-fizičkih slabosti i zdravstvenih disraptora (agresora) je neophodan preduslov za pripremu Vašeg Personalnog Bioregulatornog Programa.

Relaksacija: Kada legnete na terapijski kauč stavite ruke pored tijela, zatvorite oči i pokušajte se opustiti. U koliko Vam nešto nije jasno, osjećate da Vam je hladno, želite otići u toilet, ili Vam je iz bilo kog razloga neprijatno – važno je da se izjasnite, kako bi se potom mogli u potpunosti opustiti i spontano prepustiti terapijskom procesu, kao muzici.

Pažnja na disanje: Fokusirajte svoju pažnju na disanje i dozvolite disanju da teče lagano, duboko i spontano. Pustite da misli neometano dolaza i prolaze, bez mentalnog fokusa na ijednu od njih, kako biste ojačali doživljaj sadašnjeg trenutka. Produbite doživljaj sadašnjosti tako što ćete ignorisati misaoni tok. Pratite samo svoje tijelo i dozvolite mu da se izrazi, npr. zadovoljite potrebu za povremenim dubokim udahom i glasnim i produženim izdahom, kad god se pojave.

Pažnja na tkivnu svijest: U tako relaksiranom stanju, pokušajte pažnju delegirati i na terapijski proces. To ne znači da proces trebate analizirati, ili se trošiti na logiciranje oko terapijske metode koja se koristiti u datom trenutku. Pažnju držite na doživljajnoj realnosti sadašnjeg trenutka. Takođe nemojte pokušavati da pomognete na bilo koji način, jer ćete biti opušteniji i sa boljom mogućnošću samorefleksije. Time ujedno i omogućujete dr Bosh da preciznije definiše Vaše postojeće akutne i hronične tenzije i restrikcije, koje je potrebno bioregulisati. Držanjam fokusa  samo na svojim emotivnim i tjelesnim zapažanjima, ojačati ćete vlastiti psihološku i tkivnu svjest. Pažnju posvetite onim dijelovima Vašeg tijela koji su osjetljivi na dodir, bolni, škakljivi, ‘prazni’ ili ‘u potrebi za dodirom’. Produbljivanje ovakvog samo-doživljaja podrazumjeva izbjegavanje logiciranja i intencija, obzirom da oboje zahtijeva mentalni napor, što interferira sa kvalitetom Vaše relaksacije i introspekcije.

Oslobađanje emocija: Svaka psihološka samokrivoupotreba, kao što je na primjer potiskivanje emocija, teži inkorporaciji (otjelotvorenju, somatizaciji). Pri tome se često pravi kvantni skok sa psihe na tjelo (psihosomatizacija), kada se kinetička energija emocije pretvara u potencijalnu enrgiju spazma muskularnog i konektivnog tkiva; a što se manifestuje kao specifična tenzija, hipertonicitet i posljedični rigiditet u tijelu. Stoga slijedi strukturalna bioregulacija koja opušta te površne ili duboke restrikcije, čime se oslobađaju pritisnuti nervi, krvni sudovi, žlijezde ili organi,  a otjelotvorene emocije se mogu ponovo vratiti u psihološko iskustvo. Zato budno pratite svoje tjelesne i emotivne signale, kako biste se mogli prepustiti izrađanju potisnutih emocija. Potisnute emocije se mogu takođe osloboditi i putem mehaničke ili kaloričke energije, kada ih doživljavamo kao spontano treperenje tijela ili osjećaj ‘mravinjaja’, toplote ili hladnoće u određenim dijelovima tijela. Prepustite im se sa zadovoljstvom znajući da su svi ti fenomeni zapravo samo katarzična reakcija Vaših samo-regulatornih mehanizama, u službi iscjeliteljstva i regeneracije.

Psihološka integracija: Sljedeći terapijski zadatak je kognitivna integracija novog i starog iskustva, na način koji je za Vas psihosomatski najvalidniji i i najbioekonomičniji. Ovim se podstiču novi suštinski uvidi i spoznaje, te posljedični rast Vašeg personalnog integriteta i na psihološkom i na tjelesnom nivou.


Nakon bioregulatornog tretmana

Po završetku ovog psihosomatskog treatmana i prije ustajanje sa kauča, dozvolite sebi vrijeme da u potpunosti absorbujete novo iskustvo. Osjećaj lakoće i zdravoće se obično doživljava odmah nakon tretmana. Ipak, blage iscjeliteljske krize su takodje moguće, pogotovo nakon prvih par tretmana. Krize iscjeljenja se definišu kao ‘kratkotrajne agravacije tegoba prije trajnog poboljšanja zdravstvenog stanja’. Stoga uvijek predstavljaju pozitivan terapijski rezultat, bez obzira na kratkotrajnu nelagodnost koju mogu da prouzrokuju. Kratkotrajne terapijsko-iscjeliteljske krize takođe nude trascendentalno iskustvo, jer nas uče lakoći prihvatanja novog i nepoznatog iskustva; dok istovremeno nude šansu da lično sagledamo do koje mjere brzo i efikasno samo-regulatorni mehanizmi tijela mogu da remoduliraju našu psihu i tijelo, gradeći zdravoću. Ukoliko se pojavi kriza izliječenja, doživljaj ojačanog zdravlja će biti kratkotrajno odgođen, obično u trajanju od par sekundi do dan ili dva, ali će zato i posljedični oporavak zdravstvenog stanja biti očigledniji i trajniji. U zavisnosti od Vašeg zdravstvenog stanja, dr Bosh će Vam potom sugerisati optimalne terapijske ciljeve i preporučiti adekvatnu bioregulatornu strategiju, uokvirenu u Vaš personalni bioregulatorni protokol. Uživajte u relaksaciji,  novim samospoznajama i psihosomatskoj bioregulaciji koja ih prati.