Bioregulatorni terapijski proces


Bioregulatorni terapijski proces je holistička terapija bez farmakoloških lijekova, koja se bazira na integraciji konvencionalnih i prirodnih terapijskih metodologija. Formulisala ga je dr Tatyana Bosh,  ljekar sa višegodišnjim terapijskim iskustvom u liječenju alternativnom i integrativnom medicinom, u saradnji sa dr Damirom Shakambetom – u Biomedic Centru u Londonu. Dr Bosh je u  Biomediku praktikovala i usavršavala bioregulaciju preko 25 godina, a od 2022 je svoju bioregulatornu medicinsku praksu premjestila u Harley Street – gdje je svoj rad nastavila u Hejl klinici. Terapijski process koji pruža ima za cilj balansiranje ugroženih samoregulatornih mehanizama pacijenata i jačanje korelirajuće oslabljenih aspekata zdravlja.


Bioregulatorni medicinski pregled

Bioregulatorni pregled započinje uzimanjem konvencionalne medicinske istorije (anamnesis vitae) i zdravstvenog statusa (status corporis), kao i pregledom alopatskih dijagnostičkih analiza, poput laboratorijskih testova. Pregled uključuje i detaljanu istoriju familijarnog dinamisma, psihološkog razvoja, emotivnih problema i načina reagovanja u stresnim situacijama. Sljedi analiza kapaciteta samoregulatornih mehanizama, kao i analiza životnog stila i dijetalno-nutritivnih navika, često uz dodatne neophodne laboratorijske analize. Dr Bosh potom evaluira posturalno stanje tijela i ispituje muskularni tonicitet, pokretljivost zglobova, tenziju konektivnog tkiva; tok tjelesnih fluida poput krvi, limfe, cerebrospinalnog likvora ili žuci – i ispituje energetski status pacijenta. Cilj bioregulatornog pregleda je da se na bazi identifikacije konstitucionalnih i stečenih slabosti izdiferencira personalni patološki algoritam, što specificira detalje svih bioregulatornih terapijskih protokola – bili oni kurativni, preventativni ili protokoli za oslobađanje od stresa i personalni razvoj.


Bioregulatorni tretman

Bioregulatorni tretman je vrlo personaliziran i višeslojan terapijski process. Tretman uključuje: generalnu rehidraciju, remineralizaciju i detoksifikaciju; oslobađanje od  strukturalnih rezistencija; jačanje celularne i tkivne eliminacije, oksigenacije, alkalizacije i relevantnih microcirkularnih parametara; popravljanje kognitivnih funkcija, emotivne i spiritualne samo-upotrebe; balansiranje bioenergetskih poremećaja – kao i detektovanje, protekciju i detoksifikaciju hemijskih i elektromagnetskih zdravstvenih disraptora koji potiču iz vanjske sredine. Bioregulatorni tretman po potrebi takođe uključuje i preskripciju herbalnih ili homeopatskih remedija, kao i preporuke mikronutrienata koje je neophodno nadoknaditi, bilo specifičnom dijetom ili saplementacijom. Cilj bioregulatornih tretmana je regulisanje i ojačavanje oslabljenih zdravstvenih resursa pacijenata. Svi bioregulatorni tretmani su u svojoj suštini regenerative terapijske procedure, individualizirane za svakog pojedinačnog pacijenta. Podjela na kurativne bioregulatorne treatmene, preventativne bioregulatorne treatmane i bioregulatorne tretmane za oslobađanje od stresa i personalni razvoj se isključivo bazira na intenzitetu i dubini regenerativnog terapijskog pristupa. Stoga i broj indikovanih tretmana prvenstveno zavisi od zdravstvenog stanja svakog pacijenta. Kurativna bioregulacija za liječenje najčešćih akutnih patologija, poput bolova u leđima ili migrene – obično zahtijeva jedan do tri tretmana; dok su hronične bolesti terapijski zahtjevnije. Preventativna bioregulacija se najčešće prima na mjesečnoj bazi, ukoliko nije drugačije preporučeno ili izabrano. Broj i učestalost antistress bioregulatornih tretmana i tretmana za personalni razvoj varira u zavisnosti od intenziteta stresa, kao i ličnih potreba i mogućnosti.